APEL DO WŁAŚCICIELI PSÓW
Treść
Pamiętajmy, że każdy posiadacz psa ma obowiązek odpowiedniego pilnowania swojego czworonoga. Taki obowiązek nakłada na niego ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997r. (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1580) oraz ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks Wykroczeń (t.j.Dz.U.z2023r.poz.2119).
Coraz częściej zdarzają się przypadki, że właściciele czworonogów nie trzymają psa na smyczy, w kojcu, czy na terenie zamkniętej posesji, pozwalając zwierzęciu biegać samowolnie, co może prowadzić do zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców. W takich przypadkach osoby te mogą zostać ukarane mandatem, zgodnie z art. 77 Kodeksu Wykroczeń, który brzmi: „§1, Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazowych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany. §2. Kto dopuszcza się czynu określonego w §1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.”
Co roku w okresie wiosennym na terenie naszej Gminy pojawia się problem wałęsających się psów. Niemal w każdym przypadku psy te posiadają swoich właścicieli, a pojawiające się tzw. „bezdomne” psy to zazwyczaj zwierzęta niedopilnowane przez swoich właścicieli. Aby uznać psa za „bezpańskiego” czy „bezdomnego” nie może świadczyć tylko fakt, że zwierzę pojawia się o odpowiednich porach w danej okolicy, ponieważ takie przypadki są szczególnie liczne w okresie godowym. Wówczas całe watahy psów potrafią „pilnować” nieruchomości, na terenie której przebywa suka. Niekiedy sytuacja ta trwa tydzień, albo i dłużej.
W razie potwierdzonej bezdomności zwierzęcia oraz w przypadkach zagrożenia zdrowia mieszkańców, np. gdy pies jest agresywny i atakuje mieszkańców. Gmina podejmie interwencję wyłapania zwierzęcia i odwiezienia go do schroniska. Przypadki bezdomnych psów należy zgłaszać telefonicznie lub osobiście w godzinach pracy Urzędu Gminy (tel. 183301533). Osoba, która przekazuje zgłoszenie musi podać swoje dane osobowe oraz miejsce przebywania zwierzęcia.
Należy w tym miejscu zaznaczyć, że zarówno wyłapywanie wałęsających się psów, jak i umieszczanie ich w schronisku to bardzo kosztowne zadanie. Dlatego bardzo ważne jest, by informować Policję o przypadkach nieodpowiedzialnych właścicieli, w celu podjęcia odpowiednich kroków wobec nich, a także uniknięcia kosztów interwencji weterynarza i oddania psa do schroniska.