-> PRZYPOMINAMY JAK SEGREGOWAĆ ŚMIECI
Treść
Worki bezbarwne przeźroczyste |
Worki czarne |
tworzywa sztuczne:
metale:
opakowania wielomateriałowe:
szkło:
papier:
|
odpady pozostałe po segregacji:
odpady niesegregowane:
|
WAŻNE:
Plastikowe butelki i opakowania aluminiowe zgnieć przed wrzuceniem i nie zakręcaj. Usuń dokładnie zawartość z kubków po jogurtach i margarynach.
Z odpadów papierowych usuń zszywki, metalowe części i plastikowe opakowania.
Dokładne mycie szkła z resztek żywności nie jest konieczne, to samo dotyczy etykiet czy resztek zamknięć. Nie tłucz szkła przed wrzuceniem. Wrzucaj szkło bez zakrętek, uszczelek.
Elektrośmieci, zgodnie z prawem, można bezpłatnie oddać:
do sklepu – elektrośmieci można bezpłatnie oddać w sklepie w momencie zakupu nowych urządzeń tego samego typu (na zasadzie wymiany stary sprzęt za nowy),
Zgodnie z nowymi zasadami gospodarowania odpadami zbiórka zużytego sprzętu AGD i RTV jest przeprowadzana 1 raz w roku przez przedsiębiorcę odbierającego pozostałe odpady komunalne. Również raz w roku możemy oddać odpady wielkogabarytowe. Będzie się to odbywać na podstawie harmonogramu ustalonego z przedsiębiorcą.
Odpady niebezpieczne to odpady zawierające w swoim składzie substancje toksyczne, palne, wybuchowe, biologicznie czynne, a także zakażone mikroorganizmami chorobotwórczymi. Zaliczamy do nich: baterie i akumulatory ołowiowe, niklowo-kadmowe i inne, baterie i akumulatory małogabarytowe (paluszki, płaskie, itp.), odpady zawierające rtęć (lampy rtęciowe, w tym świetlówki, termometry, itp.), przeterminowane leki, opakowania po farbach i rozpuszczalnikach, resztki farb w opakowaniach, rozpuszczalniki organiczne, odpady zawierające inne rozpuszczalniki oraz substancje chemiczne do wywabiania plam, środki czyszczące, pojemniki po aerozolach, domowe środki do dezynfekcji i dezynsekcji, strzykawki, środki ochrony roślin i opakowania po nich, środki do konserwacji i ochrony drewna i opakowania po nich, zużyty olej silnikowy, przekładniowy oraz hydrauliczny w opakowaniach, zużyte filtry olejowe, zaolejone szmaty i ścierki. Zbiórka odpadów niebezpiecznych i zużytych opon jest przeprowadzana cztery razy w roku.